4.9/5 - (66 امتیاز)

لنت ترمز مانند سایر قطعات خودرو قابل تعویض هستند و طی دوره های معین تعویض می‌شوند.

عملکرد صحیح خودرو به سلامت بخش های مختلف مانند؛ موتور، برق کشی، سیلندرها، پیستون ها، ترمز، رادیاتور، صفحه کلاچ و… بستگی دارد.

از آنجایی که سرعت ماشین به وسیله ترمز کنترل می‌شود، کارکرد صحیح بخش های تشکیل دهنده ترمز سبب افزایش امنیت سرنشینان و کیفیت رانندگی می‌شود. مهم ترین بخش ترمز، روغن ترمز و لنت های ترمز می باشند که عملکرد شان به وسیله ی پدال ترمز کنترل می‌شود.

لنت ترمز چه تاثیری در عملکرد خودرو دارد؟

کارکرد صحیح لنت ترمز خودرو سبب افزایش ایمنی و سلامت سرنشینان می‌گردد. لنت ترمز بخش تأثیر گذار در کارکرد صحیح ترمز میباشد. لنت ها به صورت عمده از دو بخش لقمه و کفشک ساخته شده اند. کفشک قسمتی است که با ترمز در ارتباط است و لقمه بخشی است که با دیسک چرخ ها اصطکاک دارد.

لنت ترمز چیست

لنت ها در ابتدا با استفاده از آزبست و پنبه ی نسوز تولید می شدند. با گذر زمان، در دهه‌ی پایانی قرن بیستم، لنت های دیسکی مدرن وارد بازار شدند. نوع نوین این وسیله در خودروهای جدید مورد استفاده قرار گرفته است.

این وسیله تحت تأثیر پدال ترمز، با اتصال به دیسک چرخ سبب کاهش سرعت یا توقف خودرو می‌گردد. لنت ها به کمک اصطکاک با دیسک چرخ ها ، سبب ایجاد نیروی شتاب منفی به منظور کاهش سرعت ماشین میشوند. نیروی اصطکاک یا شتاب منفی ایجاد شده در اغلب موارد بیش از 10 برابر سرعت ماشین می باشد.

قیمت لنت ترمز

قیمت لنت ترمز

کد فنی (W.V.A)

20137

نام کالا : لنت ترمز جلو پیکان 1600 پژو RD

تعداد در کارتن(دست) : 24

قیمت به تومان :150000

کد فنی (W.V.A)

23599

نام کالا : لنت جلو پژو 206 تیپ 5/6 -207-H30 کراس

تعداد در کارتن(دست) : 18

قیمت به تومان :245000

کد فنی (W.V.A)

21124

نام کالا : لنت ترمز جلو نیسان – ABS

تعداد در کارتن(دست) : 18

قیمت به تومان :260000

کد فنی (W.V.A)

80135

نام کالا : لنت ترمز جلو رانا و جلو H30 کراس

تعداد در کارتن(دست) : 18

قیمت به تومان :265000

کد فنی (W.V.A)

23973

نام کالا : لنت هیوندای سانتافه- کیا سورنتو- سانگ اکتیون

تعداد در کارتن(دست) : 18

قیمت به تومان :850000

کد فنی (W.V.A)

21355

نام کالا : سیستم ترمز جلو پراید جلو PK

تعداد در کارتن(دست) : 24

قیمت به تومان :150000

کد فنی (W.V.A)

20973

نام کالا : لنت عقب پژو 206 تیپ 5/6 -207-H30 کراس

تعداد در کارتن(دست) : 24

قیمت به تومان :245000

کد فنی (W.V.A)

23873

نام کالا : لنت ترمز جلو مزدا 2000 -مزدا 1600

تعداد در کارتن(دست) : 18

قیمت به تومان :260000

کد فنی (W.V.A)

23891

نام کالا : لنت ترمز عقب رانا سوناتا -2009 کیا اپتیما- هیوندا ولستر -هیوندا النترا

تعداد در کارتن(دست) : 18

قیمت به تومان :265000

کد فنی (W.V.A)

80139

نام کالا : لنت جلو پیکاپ- رونیز- سرانزا

تعداد در کارتن(دست) : 18

قیمت به تومان :485000

کد فنی (W.V.A)

21209

نام کالا : لنت جلو 405 پژو پارس – سمند

تعداد در کارتن(دست) : 24

قیمت به تومان :240000

کد فنی (W.V.A)

21463

نام کالا : سیستم ترمز جلو سمند ملی EF7 LX -سورن و دنا

تعداد در کارتن(دست) : 18

قیمت به تومان :270000

کد فنی (W.V.A)

21632

نام کالا : لنت ترمز جلو ریو -تیبا -ساینا

تعداد در کارتن(دست) : 18

قیمت به تومان :245000

کد فنی (W.V.A)

23553

نام کالا : لنت هیوندا سوناتا 2009 -آزرا 2009 -کیا اپتیما- چانگان- کیا اسپورتیج

تعداد در کارتن(دست) : 24

قیمت به تومان :650000

کد فنی (W.V.A)

80155

نام کالا :لنت ترمز جلو X22 -X33 550 -MVM315 -CHERY5 -لیفان X60 -آریزو 5

تعداد در کارتن(دست) : 18

قیمت به تومان :485000

کد فنی (W.V.A)

23205

نام کالا : لنت ترمز جلو پژو 206 تیپ 1-2-3

تعداد در کارتن(دست) : 18

قیمت به تومان :245000

کد فنی (W.V.A)

21388

نام کالا : لنت ترمز جلو L90 رنو ساندرو

تعداد در کارتن(دست) : 24

قیمت به تومان :250000

کد فنی (W.V.A)

80134

نام کالا : لنت ترمز جلو زانتیا 2000

تعداد در کارتن(دست) : 18

قیمت به تومان :300000

کد فنی (W.V.A)

24351

نام کالا : لنت ترمز جلو هیوندا توسان -هیوندای(ix35-ix40) -جک S5

تعداد در کارتن(دست) : 18

قیمت به تومان :650000

کد فنی (W.V.A)

نام کالا :لنت ترمز عقب دنا و Tu5

تعداد در کارتن(دست) : 24

قیمت به تومان :245000

لیست محصولات فرورتیش

لنت ترمز فرورتیش
سیستم ترمز فرورتیش

کاربرد لنت ترمز در خودرو

سیستم ترمز اتومبیل نقش مؤثری در پروسه ی رانندگی و ایمنی سرنشینان ایفا می‌کند. لنت ترمز بخش اصلی و تکمیل کننده ی فعالیت ترمز اتومبیل است که در انواع مختلف تولید می‌شود.

راننده با فشار پدال ترمز طی پروسه ای مخصوص، سبب درگیر شدن ترمز و دیسک چرخ می‌گردد. فعالیت کالیپر ترمز و دیسک چرخ بدون حضور لنت، عملا معیوب و ناقص می باشد.

لنت با قرار گیری بر روی کالیپر و اتصال به دیسک چرخ سبب ایجاد اصطکاک و تبدیل نیروی جنبشی چرخ ها به نیروی حرارتی می گردد. بنابراین محل کاربرد لنت ها در سیستم ترمز اتومبیل است. از دیگر کاربردهای این محصول، می توان به حفظ کیفیت و سلامت دیسک چرخ و ترمز اشاره نمود.

به طور مثال برای توقف خودرویی 1 تنی، با سرعت بیش از 120 کیلومتر بر ساعت، به توانی بیش از 150 KW نیاز است. عملکرد سیستم ترمز و اصطکاک ایجاد شده، سبب افزایش دمای لنت ها به 300 الی 700 درجه سانتیگراد می گردد. در حالت کلی لنت ها با تبدیل انرژی مکانیکی چرخ ها به انرژی گرمایی، فرسوده می‌شوند و طی دوره های مختلف باید تعویض شوند.

انواع مختلف لنت ترمز

تأثیر لنت ترمز در عملکرد صحیح ترمز و حفظ امنیت و سلامت سرنشینان خودرو سبب پیشرفت روزافزون صنعت تولید لنت های باکیفیت و نوین شده است.

ابتدا لنت ها با استفاده از پنبه ی نسوز یا آزبست تولید می‌شدند که به دلایل زیست محیطی، استفاده از آنها ممنوع شد. بر اساس تحقیقات انجام شده، الیاف و ذرات ریز آزبست طی گذر زمان با ایجاد اصطکاک در هوا پراکنده می‌شوند و با ورود به سیستم تنفسی سبب ایجاد سرطان می‌شوند.

امروزه مواد مورد استفاده در ساختار لنت ها تقریبا یکسان است و کیفیت محصول تولید شده به فرمول ساخت و درصد مواد اولیه بستگی دارد. الیاف، تقویت کننده های اصطکاک، پر کننده ها و چسب یا رزین های خاص، از مواد اولیه ی تولید این محصول می باشند.

قسمت اصلی لنت ها به عنوان لقمه ی لنت و بخش دیگر آن با نام کفشک شناخته می‌شود که به بخش ترمز متصل است. بخش لقمه در انواع مختلف؛ ارگانیک، سرامیکی، نیمه فلزی یا نیمه متالیک، کم فلز یا کم متالیک و زینتری تولید می‌شود.

طراحی سیستم ترمز ارگانیک

• در طراحی لنت های ارگانیک یا فاقد آزبست با کمک تکنولوژی مدرن از الیاف نوین شیشه، الیاف آلی( ارگانیک) و الیاف آرامید(جایگزین آزبست) به عنوان تقویت کننده و اصلاح کننده بهره می‌گیرند.

عدم استفاده از آزبست و مواد فلزی این محصول را از سایر محصولات متفاوت می‌سازد. الیاف ذکر شده با بالا بردن کیفیت محصول سبب افزایش قدرت و واکنش آن می‌گردند. قدرت و سرعت ایستایی بالا، تولید صدای پایین و قیمت مناسب سبب استفاده ی فراوان از این محصول نوین می‌شود.

کاربرد لنت های ارگانیک

این محصول در ماشین آلات صنعتی، بسیاری از خودرو ها و اتومبیل های شخصی و عمومی کاربرد دارد. در ماشین آلات صنعتی به دلیل صدای پایین و عدم آلودگی هوا از لنت های ارگانیک بهره می‌گیرند. این محصول برای خودروهای با اصطکاک پایین و استفاده ی معمولی بسیار مناسب می باشد.

محصول نامبرده، انتخاب نامناسبی برای خودروهای عمومی سطح شهر و وسایل باربری سبک می باشد و سریعا فرسوده می‌گردد. عدم انتقال حرارت به همه ی بخش ها و الیاف فاقد فلز سبب فرسودگی این محصول می‌شود. به منظور تشخیص محصول ارگانیک از سایر محصولات، می توان به کمک یک آهنربا محصول ارگانیک را تشخیص داد.

لنت ترمز ارزان

تولید لنت های با کیفیت خودرو

• پیشرفت تکنولوژی سبب افزایش انتظارات مصرف کننده و شرکت های خودرو سازی شده است. لنت های پرقدرت با عکس العمل سریع در اندازه های کوچک، با استفاده از الیاف نوین مصنوعی و پودر سرامیک ساخته می‌شوند.

لنت سرامیکی جزء محصولات ارگانیک محسوب میشوند که حاوی درصد پایینی از فلزات میباشد.

استفاده از پودر سرامیک در لنت ها سبب افزایش قدرت و سرعت ترمز میگردد.

انتقال حرارت مناسب سبب کاهش فرسودگی سیستم ترمز و در نتیجه افزایش عمر آنها میشود و کیفیت آن سبب اطمینان خاطر رانندگان از سیستم ترمز خود میشود.

50 درصد خودروهای شخصی بطور استاندارد از این محصول استفاده میکنند.بمنظور افزایش قدرت و کیفیت ترمزگیری از آلیاژ فلز تیتانیوم بهره میگیرند.قیمت و کیفیت لنت های نیمه فلزی به نسبت لنت های سرامیکی مناسب تر میباشد.

برخی از تولیدکنندگان به منظور تولید محصولات ارزان قیمت از پودر سرامیک در درصد های بسیار پایین و کمتر از 2 % بهره می‌گیرند که سبب کاهش کیفیت و قدرت ترمز می‌گردد.

در حالی که استفاده بیش از حد استاندارد از پودر سرامیک در لنت ها سبب ایجاد صدای ناهنجار در هنگام ترمز گیری می‌شود. بنابراین استفاده از پودر سرامیک در حد استاندارد سبب تولید محصول باکیفیت می‌گردد.

لنت های استاندارد در خودرو

• لنت های کم متال یا کم فلز از ترکیب آهن، استیل، الیاف ارگانیک و آلی با ترکیب کامپوزیت تهیه و تولید می‌شوند. حدود 20 الی 30 درصد وزن این محصول فلزات مورد استفاده می باشند.

ترمز گیری بالا، بزرگترین مزیت سیستم ترمز می باشد در حالیکه تولید صدا و گردو غبار از معایب آن محسوب می‌شوند. این محصول باکیفیت اغلب در خودروهای لوکس و لاکچری کمپانی های خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

• لنت های نیمه متالیک به علت استفاده از فلزات با عنوان نیمه فلزی شناخته می‌شوند. فلزات آهن و استیل، بخش زیادی از ساختار لنت های نیمه متالیک را تشکیل می‌دهند.

این فلزات با ترکیب شدن با گرافیت استخراج شده از مواد نفتی، ساختاری منحصربفرد را ایجاد می‌کنند. فلزات موجود در ساختار این لنت ها سبب افزایش انتقال حرارت و عملکرد صحیح ترمز در دماهای بالا نیز می باشد.

• لنت های متفاوت زینتری از ترکیب استیل و کامپوزیت تهیه و تولید میشوند. عملکرد این نوع از لنت ترمز به نسبت محصولات دیگر سیستم ترمز متفاوت است و قبل از استفاده از آنها باید به دمای مناسب فعالیت برسند.

این لنت ها مخصوص استفاده در بیشتر خودروهای مسابقه ای، خودروهای آفرود و هواپیما می باشند که دارای بهترین کیفیت و بهره وری میباشد.

وظیفه سیستم ترمز در خودرو

لنت ترمز خودرو با تکمیل فرآیند ترمز گیری سبب عملکرد صحیح ترمز می‌گردد. لنت بخشی از ترمز است که با ایجاد نیروی اصطکاک بین ترمز و دیسک چرخ ها، سبب تبدیل انرژی جنبشی چرخ ها به انرژی حرارتی می‌گردد.

بخشی از این انرژی حرارتی به ساختار لنت ها منتقل می‌شود و بخشی دیگر در هوا پراکنده می‌شود. این وسیله با ایجاد شتاب منفی به میزان چند برابر سرعت خودرو، سبب کاهش سرعت و توقف خودرو می‌گردد.

بنابراین وظیفه اصلی لنت ها تبدیل انرژی جنبشی چرخ ها به انرژی حرارتی و پخش انرژی حرارتی تولید شده در هوا می باشد. وظیفه ی لنت ها در همه ی خودروها یکسان می باشد، اما عملکرد آنها به جنس و کیفیت متریال اولیه بستگی دارد.

تشخیص زمان مناسب تعویض سیستم ترمز

لنت ترمز که یکی از قطعات در عملکرد صحیح سیستم ترمز است،بر اثر فرسودگی باید تعویض شود.زمان تعویض لنت ها معین نیست و زمان اتمام آنها به عوامل متعدد بستگی دارد.زمان تعویض لنت با توجه به عملکرد ترمز و حالت خودرو قابل تشخیص است.

یعنی راننده متوجه فرسودگی و اتمام لنت ها میشود.در خودروهای مدرن، جریان الکتریکی متصل به لنت و دیسک چرخ،زمان اتمام لنت را گزارش می‌دهد. این سیستم مدرن ABS نام دارد که عوامل نشان دهنده زمان تعویض لنت ها میباشند.

لنت ترمز فرورتیش

عمر مفید لنت ترمز

هریک از قطعات خودرو بر اثر گذر زمان و استفاده ی مداوم، فرسوده می‌شوند و باید طی مدت زمان معینی تعویض شوند. برخی از قطعات مانند لنت ترمز، مدت زمان مشخصی برای تعویض ندارند.

عمر مفید Car brake pads به عوامل متعددی بستگی دارد که میزان فرسودگی آن را تحت تأثیر قرار می‌دهند. لنت چرخ های جلو ماشین به نسبت لنت چرخ های عقب، بیشتر در معرض ترمز گیری و فشار قرار دارند، در نتیجه بیشتر فرسوده می‌شوند.

به گفته ی کارشناسان لنت چرخ های جلو خودرو پس از طی 30 الی 40 هزار کیلومتر و لنت چرخ های عقب خودرو پس از 80 الی 100 هزار کیلومتر تعویض شوند. عوامل مؤثر بر طول عمر مفید این قطعه، شامل موارد زیر می باشند.

جنس سیستم ترمز

کیفیت و مرغوبیت جنس لنت اثر مستقیم بر کیفیت ترمز گیری و میزان عمر لنت دارد. به گونه ای که لنت های ارگانیک بسیار سریعتر از لنت های نیمه متالیک فرسوده می‌شوند.

مسیر رانندگی

مسیر و محل رانندگی بر عمر همه ی قطعات خودرو از جمله، موتور، صفحه کلاچ و لنت تأثیر می‌گذارد. رانندگی در شهرهای شلوغ و پر ترافیک، سبب استفاده ی بسیار از ترمز می‌شود. بنابراین اصطکاک لنت ها افزایش می یابد و عمر مفید لنت کاهش می یابد. رانندگی در اتوبان ها و بزرگراه ها ترمز گیری کمتری نیاز دارد، در نتیجه میزان مصرف لنت ها کاهش می یابد.

نحوه ی رانندگی

رانندگی صحیح یا نادرست تأثیر مستقیم بر تمام قطعات خودرو دارد. در رانندگی غیر اصولی، سرعت نامناسب و استفاده ی نادرست از ترمز سبب فرسودگی و کاهش عمر لنت می‌گردد.

تعداد دفعات ترمز گرفتن

تعداد دفعات ترمز گرفتن و نحوه ی ترمز گیری بر میزان فرسودگی لنت ها تأثیر می‌گذارد. قبل از رسیدن به موانع، برداشتن پا از روی پدال گاز، بهتر از ترمز گیری مداوم است. ترمز های ناگهانی در رانندگی های سریع سبب فرسودگی لنت ها می‌گردد.

عوامل نشان دهنده زمان تعویض لنت ترمز

 روشن شدن چراغ ABS

چراغ ABS نشان دهنده ی وضعیت لنت ها می باشد که در صورت فرسودگی لنت ها به راننده هشدار می‌دهد.

• اختلال در حرکت فرمان اتومبیل

زمانی که با ترمز کردن، فرمان ماشین در جهت درست پیش نمی‌رود، احتمال اختلال در عملکرد لنت ها وجود دارد. انحراف ماشین به اطراف، نشان دهنده ی فرسودگی لنت و گیر کردن کالیپر است.

• صدای غیر عادی

اگر به هنگام ترمز کردن، صدای جیغ مانند بر اثر برخورد کفشک و دیسک شنیده شود، لنت ها فرسوده شده اند.

عمر دیسک های ترمز خودرو چقدر است

سیستم ترمز خودرو ها از بخش های مختلفی مانند؛ لنت ترمز، کالیپر، دیسک چرخ، روغن ترمز و… تشکیل شده است.

در خودروهای مدرن بجای کاسه ی چرخ از دیسک چرخ به منظور کاهش سرعت خودرو بهره می‌گیرند.

دیسک چرخ با برخورد با لنت ها، سبب ایجاد اصطکاک و کاهش نیروی جنبشی چرخ ها می‌گردد. دیسک چرخ با گذر زمان و اصطکاک مداوم دچار فرسودگی می‌گردد. عمر مفید هر دیسک ترمز یا روتور به طور متوسط 45 الی 110 هزار کیلومتر است.

البته این عدد معیار مناسبی برای سنجش میزان فرسودگی دیسک ها نمی باشد و عوامل متعددی بر میزان فرسایش دیسک ترمز خودرو تأثیر می‌گذارند.

چرا باید لنت ترمز را تعویض کرد

سیستم ترمز بخش بسیار مهمی در عملکرد ترمز و ایجاد امنیت سرنشینان خودرو می باشد. این قطعه تأثیر گذار با اصطکاک مداوم با دیسک چرخ، فرسوده می‌شود.

فرسودگی لنت ها سبب برخورد کالیپر با دیسک چرخ و اختلال در عملکرد سیستم ترمز خودرو می‌گردد.

با تعویض به موقع لنت ها از فشار و ضربه به سایر قطعات خودرو مانند دیسک چرخ، کالیپر، چرخ ها و موتور جلوگیری می‌شود.

لنت ترمز خودرو
فروش لنت ترمز خودرو

سوالات متداول

انواع لنت ترمز خودرو کدامند؟

لنت ترمز سرامیکی،لنت ترمز فلزی و نیمه فلزی و سیستم ترمز ارگانیک از انواع لنت ها هستند.

چه علائمی باعث میشود تا متوجه بشویم لنت ترمز نیاز به تعویض دارد؟

لرزش پدال ترمز،سوت کشیدن لنت هنگام ترمز گرفتن،روشن شدن چراغ هشدار ترمز و کشیدن شدن خودرو به یکطرف از عوامل مهم میباشد.

چه لنت ترمزی برای خودروی من مناسب است؟

بستگی به نوع خودروی شما دارد ولی با کیفیت ترین نوع ،لنت سرامیکی میباشد که تمام نیازها را برطرف میکند.

قیمت لنت ترمز بر چه اساسی تعیین میشود؟

بر اساس نوع خودرو شما و میزان کارکرد آن بستگی دارد .

آیا برند فرورتیش دارای گارانتی محصولات سیستم ترمز میباشد؟

بله تمام محصولات تولیدی ما همراه با گارانتی و خدمات پس از فروش میباشد.