باتری خودرو و کاربرد آن

باتری خودرو و کاربرد آن

 

باتری خودرو و کاربرد آن ،یکی از مهمترین اجزای هر خودرویی باتری آن می باشد‌ در واقع باتری خودرو قلب تپنده خودرو است. به طور قطعا هیچ ماشینی بدون داشتن باتری قادر به حرکت نخواهد بود. تبدیل انرژی شیمیایی به برق اصلی ترین عملکرد این قطعه مهم می باشد‌.
اجزای اصلی این قطعه کاربردی سلول هایی هستند که با ذخیره انرژی شیمیایی و تبدیل آن به انرژی برق، الکتریکسیته لازم برای خودرو را تامین می کنند.

باتری ها به صورت کلی در دو دسته قابل شارژ و غیر قابل شارژ تولید می شوند که باتری خودرو و کاربرد آن از نوع قابل شارژ و سرب اسیدی است.

باتری خودرو چیست؟

در سیستم پیچیده خودروهای امروزی باتری خودرو یکی از اجزای مهم می باشد. هر خودرویی از سیستم پیچیده مدارهای الکتربکی تشکیل شده است که برای قسمت های مختلف خودرو انرژی مورد نیاز را تولید و ذخیره می کند.سر منشا سیستم الکتریکی خودروها باتری می باشد که ذخیره کننده الکتریکسته می باشد. هر خودرویی یک نوع باتری با ولتاژ متفاوت دارد.

باتری ماشین جزء بی استهلاک ترین و کم دردسرترین اجزا می باشد که در تمام شرایط اب و هوایی کار می کند. هر باتری طول عمر مفید ۴ ساله دارد. اابته شرایط مختلفی در طول عمر باتری دخیل هستند نوع خودرو و سلامت کلی خودرو در افزایش طول عمر موثر است.

متریال های تشکی دهنده باتری خودرو

این قطعه مفید در خودرو از اجزای مختلفی از قبیل قطب های باتری ، درپوش باتری ، پلاک مشخصات باتری ، الکترولیت ،جعبه باتری ، صفحات مثبت ، صفحات منفی ، صفحات عایق تشکیل شده است. ظرفیت باتری ها ۱۲ ولت و ۶۰ امپر است که این ظرفیت به عواملی از قبیل مساحت صفحات باتری، تعداد صفحات باتری، مقدار الکترولیت، قدرت الکترولیت، نو و کهنه بودن باتری و دمای کارکرد بستگی دارد.

باتری ها در انواع مختلفی در بازار وجود دارند که نوع باتری در کاهش هزینه ها و افزایش کارایی موثر است‌. انتخاب باتری مناسب باید بر اساس شرکت سازنده خودرو، مقدار برق مصرفی، قدرت دینام برای شارژ، فضای موجود برای باتری باشد. از انجا که عملکرد مهمی بر عهده باتری است پس باید حتما از جنس مرغوب انتخاب شود تا آسیبی به خودرو وارد نشود.

وظایف باتری خودرو و کاربرد آن

به طور برق تمانی قسمت های خودرو از طریق باتری خودرو تامین می شود که تامین الکتریکسیته از طریق ذخیره تولید دینام انجام می شود. از مهمترین وظایفی که بر عهده این قطعه حیاتی می باشد شامل موارد زیر است.

انرژی لازم برای استارت زدن را تامین می کند. با خاموش ماندن خودرو موتور ذخیره انرژی برای روشن شدن نخواهد داشت و وظیفه اصلی باتری در این شرایط تامین برق برای استارت زدن خودرو می باشد‌.

ذخیره انرژی برای عملکردهایی از قبیل استارت زدن، انرژی ذخیره به طور معمول مازاد تولید برق دینام یا آلترناتور است.

تامین انرزی الکتریکی لازم برای روشن کردن چراغ های خودرو

تامین برق لازم برای سیستم پخش و مولتی مدیای خودرو

تانین انرژی لازم براز تهویه مطلبوع از قبیل کولر و بخاری

تامین انرژی لازم برای هشدار دهنده ها و تجهیزات برقی خودرو

عملکرد باتری خودرو و کاربرد آن

به طور کلی دو نوع باتری رایج در انواع خودروها وجود دارد که عملکرد هر دو باتری یکسان است. از زمانی که فرد استارت می زند عملکرد باتری رقم می خورد و فرایند دشارژ شدن آن شروع می شود و باتری به مدار برق وصل می شود.

عملیات تبدیل انرژی شیمیایی به الکتریکسیته از قبیل الکترولیت انجام میشود که به عنوان رابطی بین قطب های مثبت و منفی عمل می کند. بعد از این واکنش روی صفحات ماده فعالی وجود دارد که به سولفات سرب تبدیل می شود و در اثر این ترکیب مولکول های اکسیژن و هیدروژن آزاد می شوند‌.

مولکول های اکسیژن و هیدروژن از طریق واکنش به آب تبدیل می شوند و نتیجه آن آزاد سازی الکترون از طریق صفحات مثبت می باشد. الکترون های صفحه مثبت نیاز به الکترون در صفحات منفی را رفع خواهد کرد.

نتیجه تبادل الکترون منجر به ولتاژ یا پتانسیل الکتریکی در دو سر باتری خواهد شد.

انواع باطری خودرو

همانطور که کفتیم دو نوع رایج باتری خودرو شامل باتری های غیر سیلد و باتری های سیلد می باشد که در زیر به بررسی ویزگی های هر مدل می پردازیم.

باطری های غیر سیلد

این مدل دارای صفحه سرب آنتیموان/ کلیسم می باشند که به مراقبت چندانی نیاز نخواهند داشت. برای مناطقی که از شرایط اب و هوایی گرمی برخوردار است بهتر است باتریهای غیر سیلد یا (LM =Low Maintanace)تهیه شود. دلیل انتخاب این محصول برای آب و هوای گرم عدم توانایی اندازه گیری غلظت ویژه ان با هیدرومتر است که می تواند در صورتی که به آب نیاز داشته باشد به آن آب اضافه نمود.

باتری های سیلد

این مدل کلا به مراقبت نیاز نخواهد داشت. از مزایای عمده ی این مدل طول عمر بالا، شارژ سریعتر ، مقاومت در برابر شارژ بیش از اندازه (over charge)، کاهش خوردگی ترمینال ها و زمان مجاز جهت نگهداری کالا (Shelf Life) به مدت طولانی تر می باشد.

صفحه سرب این مدل کلسیم می باشد.

عوامل تاثیر گذار در خرابی باتری خودرو

همانطور که از توضیحات هر کدام از باتری ها گفتیم طول عمر مناسب برای هر باتری در شرایط عادی یک و نیم تا دو سال است و اگر شرایط خودرو مساعد و خوب باشد به 3 تا 4 سال هم کشیده می شود. عوامل زیادی در خرابی این قطعه اساسی دخیل هستند که شارژ عمیق، گرما و لرزش سبب رسوب در باتری و خراب شدن آن می شود.

مورد دیگر که در خرابی نقش زیادی دارد سولفاته شدن باتری می باشد. زمانی که بیش تر از ۶ ماه از خودرو کار کشیده نشود و یا کلا خودرو روشن نشده باشد ممکن است سولفات سرب باعث سخت و چگالی شدن صفحات می شود و همین دلیل اصلی از کار افتادن و کاهش توانایی باتری می شود.

زماتی که خودرو در محیط هایی می باشد که شرایط اب و هوایی نامساعد و اغلب گرمی دارد باتری نمی تواند عملکرد درست خود را نشان دهد و همین امر موجب خراب شدن باتری می شود و نیاز به تعویض آن ضرورت پیدا می کند. شرکت فرورتیش عرضه کننده انواع لوازم خودرو می باشد که برای تمام خودروهای ایرانی و خارجی باتری ها و لوازم یدکی با کیفیتی را ارائه می دهد.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

سیستم ترمز کیا

سیستم ترمز کیا سیستم ترمز کیا بدون شک از مهمترین و حساس ترین قطعات ماشین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تماس با مدیریت