بهترین سیستم ترمز مناسب خودروی شما کدام است

بهترین سیستم ترمز مناسب خودروی شما

سیستم ترمز حیاتی ترین و موثر ترین قطعه در هر خودرویی می باشد. بنابراین انتخاب مناسب ترین نوع آن برای وسیله نقلیه می تواند از بسیاری از خسارات جانی و مالی جلوگیری کند. برای آگاهی از بهترین و کارآمد ترین مدل باید اطلاعات اولیه ای درباره انواع مختلف و نحوه کار کرد آن داشته باشید.

بهترین سیستم ترمز چیست؟

لنت ترمز قطعه ای بی اندازه مهم و اساسی در سیستم ترمز ماشین ها می باشد. که در کاهش سرعت و از حرکت ایستادن آن ها نقش مهم و اساسی دارد.

نحوه عملکرد سیستم ترمز

این قطعه ابتدا نیروی اصطکاکی قوی تولید می کند این اصطکاک به کمک دیسک ترمز باعث حرکت کند و آهسته خودرو خواهد شد. در حقیقت برای به وجود آمدن این اصطکاک باید در سیستم ترمز ماشین سایشی به وجود بیاید که این وظیفه مهم بر عهده لنت ها می باشد.

قطعه مورد نظر روی صفحه دیسک فشرده خواهد شد. براثر این فشردگی و سایش اصطکاک به وجود خواهد آمد. اصطکاک به وجود آمده باعث آهسته شدن حرکت وسیله نقلیه و در نهایت از حرکت ایستادن آن می شود. در واقع این نیروی به وجود آمده بر لاستیک ها وارد شده و انرژی حرکتی را به انرژی حرارتی تبدیل می کند. این انرژی حرارتی تولید شده در محیط پخش شده و باعث متوقف شدن کامل وسیله نقلیه خواهد شد. همه این فرایند توسط قطعه ای به نام لنت انجام خواهد گرفت به همین دلیل است که میزان استهلاک آن به شدت بالا خواهد رفت.

نکات مهم درباره سیستم ترمز

هر زمان که این قطعه در وسیله نقلیه رو به اتمام باشد باید فورا نسبت به تعویض آن اقدام کرد. زیرا کوچک ترین اهمال در تعویض آن باعث بروز خسارت های جبران ناپذیری خواهد شد. مهم ترین نکاتی که باید در این رابطه مورد توجه قرار بگیرند عبارتند از:

۱: روشن شدن چراغ ترمز هشداری است برای چک کردن بهترین سیستم ترمز که در اکثر مواقع نشان دهنده تمام شدن لنت ها می باشد.

۲: اگر در زمان ترمز گرفتن صدایی مانند به هم خوردن دو قطعه فلزی را شنیدید شک نکنید که لنت ها تمام شده اند و کارایی خود را از دست داده اند.

۳: اگر هنگام حرکت، پدال ترمز و یا تمام خودرو شروع به لرزش می کند هشداری است به شما برای چک کردن وضعیت لنت های وسیله نقلیه

۴: اگر احساس کردید قدرت ترمز گیری وسیله نقلیه شما کاهش یافته است. لازم است حتما وضعیت لنت کنترل شود.

انواع لوازم ترمز مناسب موجود در بازار

انواع و اقسام مختلفی از این قطعه در بازار یافت می شود که مناسب ترین نوع آن ها عبارتند از:

۱: فلزی و نیمه فلزی.
۲: ارگانیک
۳: سرامیکی
۴: زینتری

مدل فلزی و نیمه فلزی

این نوع از لنت ها دارای قدرت و استحکام زیادی می باشند. در آن ها انتقال گرما به صورتی موثر انجام خواهد گرفت. مهم ترین مزیت این مدل آن است که برای انواع خودروها مناسب و کارآمد می باشد. حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از این نوع لنت از فلز تشکیل شده است. البته آن ها هم مانند بیشتر قطعات دیگر ماشین دارای معایبی می باشند که مهمترین ایرادی که بر آنها وارد است ایجاد سروصدای زیادی است که تولید می کنند.

مدل ارگانیک

این مدل از جنس رزین و فیبر ساخته می شوند. آن ها دارای بافتی نرم می باشند و صدای زیادی تولید نمی کنند. البته این مدل خاک زیادی تولید می کنند و خیلی زود فرسوده و تمام خواهند شد.

مدل سرامیکی

بیشترین قسمت تشکیل دهنده این مدل از فیبر مسی و سرامیک می باشد. فیبر مسی موجود در آن ها باعث انتقال گرما و همچنین به وجود آمدن اصطکاک زیادی می شود. این اصطکاک به وجود آمده باعث بالا رفتن کیفیت سیستم ترمز در ماشین خواهد شد. این مدل سروصدای کمی ایجاد می کنند و می توان گفت در بسیاری مواقع کاملا بی صدا هستند. تولید اندکی گردو غبار و مقاومت بالا در هر نوع شرایط آب و هوایی از مهم ترین مزیت های این مدل می باشند.

مدل زینتری

این نوع مخصوص ماشین های مسابقه ای می باشد. عمر زینتری ها بسیار اندک است و در مدت زمان کوتاهی دچار خوردگی و فرسایش خواهند شد. این مدل ها برای وسایل نقلیه عادی مناسب نمی باشند چون قدرت ترمز گیری وسیله را به شدت پایین خواهند آورد.

ویژگی مناسب ترین لـنـت تـرمـز

یک لنت ترمز مناسب و عالی باید در مقابل گرما و دمای بالا مقاوم باشد. ضریب اصطکاک این قطعه مهم باید در حد و وضعیت بالایی باشد زیرا باعث مقاومت بالا در لنت ها خواهد شد.

برای انتخاب بهترین سیستم ترمز چه باید کرد

برای انتخاب بهترین و مناسب ترین نوع این قطعه باید نکات زیر را در نظر گرفت:

۱: نوع وسیله نقلیه خود را در نظر بگیرید زیرا سیستم ترمز هر خودرویی نوعی قطعه مخصوص به خود را می طلبد.

۲: به دفترچه راهنمای وسیله نقلیه خود مراجعه کنید. زیرا در اکثر دفترچه های راهنما قطعات مناسب خودرو ذکر شده اند.

۳: اگر کمی فنی باشید می توانید چرخ های ماشین خود را باز کنید و این قطعه مهم را مشاهده کنید تا بدانید که از چه جنس و مدلی است تا در نوبت بعدی از همان مدل را تهیه کنید.

۴: از مدلی اصل و گران قیمت برای وسیله خود استفاده کنید. هرچند متحمل هزینه بالایی خواهید شد اما مطمئنا قطعه ای اصل و گران قیمت به صرفه تر و اقتصادی تر خواهد بود. زیرا از طول عمر و کیفیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

۵: کارکرد ماشین خود را در نظر بگیرید اگر از ماشین خود استفاده چندانی نمی کنید می توانید از یک لنت معمولی استفاده کنید. اما اگر ماشین شما تاکسی مسافر کش یا بارکش است باید از مدل های با کیفیت تری استفاده کنید.

شرکت فرورتیش با در اختیار داشتن تکنولوژی روز دنیا اقدام به فروش بهترین لنت ترمز کرده است. در این شرکت انواع مختلفی از این قطعه برای ماشین های سبک و سنگین تولید می شود. محصولات این شرکت علاوه بر بازارهای داخلی به بازارهای آسیایی و خاورمیانه هم راه یافته اند. همشهریان و هموطنان عزیز می توانند برای سفارش محصول و قطعه مورد نظر خود با مشاوران این شرکت تماس حاصل فرمایند.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

عملکرد سیستم ترمز لیفان

سیستم ترمز لیفان سیستم ترمز لیفان هم مانند قطعات مشابه در همه خودروها یک قطعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با مدیریت