ترمز خودرو چیست و چگونه کار می کند

ترمز خودرو چیست و چگونه کار می کند

لنت ترمز | لنت ترمز خودرو | فرورتیش :ترمز خودرو چیست، امروزه هر وسیله نقلیه ای که در اطراف خود می بینید برای توقف نیاز به ترمز دارد که تنها با فشار دادن یک پدال ساده می توانید سرعت خودروی خود را آهسته تر و یا آن را کاملا متوقف کنید. اما این یک کشف علمی می باشد. انرژی جنبشی در خودروهای در حال حرکت وجود دارد حال باید برای توقف بتوانند از این انرژی خلاص شوند. سیستم ترمز هم دقیقا با استفاده از نیروی اصطکاک عمل توقف را انجام می دهند.

زمانی که شما پای خود را بر روی پدال فشار می دهید در واقع با یک اهرم متصل یک پیستون را به سیلندر اصلی فشار وارد می دهید، مایع هیدرولیکی در امتداد سیستم لوله ای به سیلندرهای وسیع تر قرار دارد و چرخش ان در کنار ترمزهای هر چرخ است. نیرویی که شما وارد می کنید در این سیستم هیدرولیکی روی پدال ترمز ضرب می شود و چندین برابر این نیرو برای اعمال ترمز و توقف خودرو ایجاد می شود.

شیوه عملکرد ترمز ماشین

ساختار خودروهای مدرن به گونه ای است که بر روی هر کدام از چرخ ها یک مدل ترمز خودرو نصب می شود. ترمزها معمولا یا از نوع درام هستند و یا دیسکی که در ساختار این خودروها نوع دیسکی در چرخ های جلویی و نوع درام در چرخ های عقبی به کار گرفته می شود. در مدل خودروهای گران تر ممکن است برای هر چهار چرخ از نوع دیسکی استفاده شود و در مدل های قدیمی ممکن است هر چهار چرخ از نوع درام باشد. مدل دیسکی شامل دیسک ترمز ، کولیس ترمز و لنت ترمز می باشد.

اما عملکرد ترمز خودرو چیست،به این صورت است که وقتی پدال ترمز فشار داده می شود مایع هیدرولیک سبب می شود که کولیس ترمز، فشار لنت ترمز را در مقابل دیسک ترمز فشار دهد. زمانی که لنت با دیسک برخورد داشته باشد باعث ایجاد اصطکاک می شود و نیروی جنبشی را به حرارت تبدیل می کند این حرارت به قدری زیاد است که گاها به ۹۵۰ درجه فارنهایت و یا بیشتر هم می رسند و این گرما سبب توقف سریع اتومبیل می شود.

در این بین جنس لنت بسیار مهم است چون باید این گرما را تحمل کند و ذوب نشود. لنت ها از مواد مختلفی از جمله سرامیک، آلیاژ و کامپوزیت ساخته می شوند که مقاومت بالا و نقش اساسی در سیستم ترمز ایفا می کنند.

قیمت انواع سیستم ترمز خودرو

از انجا که مهمترین بخش در تمامی خودرو ها سیستم ترمز خودرو می باشد پس لازم تست که طرراحی و اجرای این سیستم با دانش تخصصی انجام شود. سیستم های دیسکی قیمت بالاتری نسبت به نمونه های درام دارند. پس زمانی که موضوع هزینه مطرح باشد حتما باید مدلی انتخاب شود که علاوه بر کیفیت متناسب با بودجه هم اوکی باشد.

در برخی از خودروها از سیستم معمولی استفاده می شود به طوری که چرخ های جلویی را با سیستم دیسک و چرخ های عقب را درام تجهیز می کنند و هم در هزینه ها صرفه جویی می کنند و امنیت خودرو را نسبت به نمونه هایی که چهار چرخ آن ها از سیستم درام استفاده می کنند بیشتر است.

این محصول در بازارهای داخلی با قیمت گذاری مناسبی عرضه شده است و مشتری می تواند با توجه به نوع خودرو سیستم مورد نیاز خود را تهیه کند. هر چه محصول با کیفیت تر باشد و قطعات اورجینال در آن اجرا شده باشد قطعا قیمت بالاتری هم دارد ولی از آنجا که طول عمر بالایی هم دارند کاملا مقرون به صرف می باشند.

عملکرد انواع ترمز خودرو چیست

ترمز خودرو چیست و چه انواعی ساخته و عرضه می شود؟

حتما شما هم شاهد پیشرفت روز افزون صنعت خودرو سازی هستید و قطعا می دانید که پیشرفت در این صنعت نیازمند مجهز کردن خودروها به تجهیزات مدرن هم هست. در علوم مرتبط با تولید خودرو همیشه به دنبال جدیدترین تکنولوژی ها هستند و هر سال این پیشرفت سبب عرضه ی انواع جدیدتر این محصول می شود.

هر کدام از مدل های ترمز فارغ از نوعشان عملکرد یکسانی دارند و با اعمال نیرو به چرخ ها بر اثر اصطکاک باعث توقف خودرو می شوند. این سیستم از لحاظ عملکرد به شش دسته که شامل: مکانیکی، هیدرولیکی، هوایی یا پنوماتیکی، خلاء، مغناطیسی و الکتریکی تقسیم بندی می شوند. اگر بخواهیم از نحوه اعمال اصطکاک این سیستم را تقسیم بندی کنیم به دو مدل زیر تقسیم بندی می شوند.

ترمز دیسکی

این مدل ها دارای قطعاتی از قبیل لنت، کلیپر، روتور و … می باشند. عملکرد این مدل ها به نحوی است که با فشار دادن پدال ترمز، روغن داخل کلیپر می رود و پیستونی که داخل کلیپر قرار دارد به حرکت در می آید. نتیجه این حرکت چسبیدن لنت به صفحات روتوری و در نهایت تولید اصطکاک می باشد. پس از تولید اصکاک نیروی چرخ ها کم شده و خودرو متوقف می شود.

ترمز کاسه ای یا درام

این مدل قدمت بیشتر نسبت به مدل دیسکی دارند و ساختار آن ها به نحوی است که اجزای ترمز در داخل درام نصب شده است. دو لنت هم داخل درام قرار دارند که وقتی پدال ترمز فشار داده می شود نیروی هیدرولیکی تولید می گردد که لنت ها را به دیوار داخل درام می چسباند و همین عمل باعث تولید اصطکاک می شود و حرارتی در نتیجه این فرآیند تولید می شود و در نهایت خودرو متوقف می شود.

اگر بخواهیم از لحاظ عملکرد این سیستم را دسته بندی کنیم در دو مدل ترمز پایی یا سرویس که در حین رانندگی از آن اسنفاده می شود و ترمز دستی یا ترمز پارک در مواقع اضطراری از آن استفاده می شود.

از لحاظ توزیع نیروی ترمز هم این سیستم در دو مدل تکی و دوگانه وجود دارد. در مدل تکی نیرو فقط به یک جفت از چرخ ها وارد می شود و می تواند مکانیکی یا هیدرولیکی باشد و در مدل دوگانه نیروی بین تمامی چرخ ها به صورت یکسان پخش می شود که خودروهای سنگین از این مدل استفاده می کنند.

برای تهیه انواع لوازم ترمز از قبیل لنت و انواع دیسک ها و … می توان به شرکت فرورتیش مراجعه نمود این شرکت تجهیزات انواع سیستم های ترمز را با کیفیت بالا عرضه می کند.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

سیستم ترمز کیا

سیستم ترمز کیا سیستم ترمز کیا بدون شک از مهمترین و حساس ترین قطعات ماشین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تماس با مدیریت