دانستنی های ایمنی خودرو

دانستنی های ایمنی خودرو

 

لنت ترمز | لنت ترمز خودرو | فرورتیش : یکی از مهمترین نکات در رانندگی که به آن توجه شده است دانستنی های ایمنی خودرو است. برخی از عیب های به ظاهر ساده که افراد از کنار آن ها بی توجه می گذرند ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. نگهداری صحیح خودرو به کاهش هزینه های مربوط به تعمیرات می انجامد.

هر عیبی در خودرو ناشی از خرابی یک یا چند قطعه است که باید حتما بررسی و رفع شود. اگر شما هم تا بحال در حین ترمز گرفتن با لرزش فرمان خودرو مواجه بوده اید ممکن است خودرو شما به دلایل متعددی دچار این لرزش شود که در زیر بیشتر به این ایراد خودرو و نحوه رفع آن می پردازیم.

علت لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز گرفتن چیست

علت لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز گرفتن یک عیب عیب جزیی می باشد که باید سریعا رفع شود تا بر دانستنی های ایمنی خودرو و خرابی دیگر قطعات منجر نشود. این ایراد شایع در انواع خودروهای ایرانی و خارجی ممکن است پیش بیاید و عواملی از قبیل شکستگی دسته موتور، بالانس نبودن رینگ، شل بودن پیچ‌های چرخ و خراب شدن مفصل پلوس ممکن است در به وجود آمدن این ایراد دخیل باشند. این عیب و ایراد ها هیچ کدام به تنهایی نمی توانند سبب به وجود آمدن این ایراد در خودرو شوند.

مهمترین علت لرزش فرمان در هنگام فشردن پدال ترمز داشتن عیب در دیسک های ترمز می باشد. این دیسک که یک صفحه فلزی دایره ای شکل می باشد با توجه به نوع خودرو عرض های متفاوتی دارد و صفحه به وسیله لنت ترمز احاطه شده است. وقتی راننده پدال گاز را فشار می دهد لنت ترمز به سطح دیسک فشار میاورد و نتیجه این فشار و اصطکاک تولید گرما می باشد. این گرمایی که نتیجه اصطکاک می باشد باید به صورت یکنواخت در تمام سطح دیسک توزیع و دفع گردد.

بعد از این اصطکاک و مدت زمان طولانی استفاده از صفحه دیسک، سطح دیسک دچار خوردگی می شود‌. وقتی این خوردگی ایجاد شود ضخامت سطح دیسک کم می شود و باعث تاب برداشتن دیسک می شود. که کاهش ضخامت و تاب برداشتن در نتیجه اصطکاک، تولید و دفع گرما می باشد.

در اینگونه موارد وقتی در سرعت بالا راننده عمل ترمز گرفتن را انجام می دهد تماس لنت با سطح دیسک باعث ایجاد صدا و لرزش می شود. این صدا و لرزش به وسیله ی اتصالات به فرمان منتقل می شود. مهمترین عاملی که باید در هنگام مشاهده همچنین ایرادی به دنبال رفع آن بود ایراد در دیسک ترمز می باشد.

عیب یابی لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز گرفتن

مشاهده هر گونه صدا یا حرکت غیر عادی در خودرو ممکن است است نشان از یک عیب داخلی باشد. لرزش فرمان خودرو در هنگام ترمزگیری یکی از عیب های رایجی است که مربوط به ایراد در دیسک و متعلقات مربوط به دیسک می باشد.

اولین دلیل که در احتمال بروز این عیب بسیار شایع است ناشی از سفت نکردن نامتقارن پیچ‌های اتصال دیسک می باشد. اگر برای سفت کردن و بستن پیچ ها، الگوی ستاره ای را رعایت کنید از به وجود آمدن این عیب جلوگیری خواهید کرد. برای اطمینان از اینکه این کار را به درستی انجام داده اید می توانید با استفاده از ترک‌متر یا گشتاور سنج درجه سفتی پیچ ها را کنترل کنید و اگر لازم به سفت یا شل کردن بود آن را انجام داد تا ایراد رفع شود. برای رسیدن به گشتاور مناسب دیسک که اهمیت بالایی دارد بهتر است به مقدار گشتاور مناسبی که روی دیسک حک شده است توجه کنید.

تاب برداشتن دیسک ترمز

یکی دیگر از عوامل به وجود آورنده لرزش فرمان در ترمز گیری تاب برداشتن دیسک ترمز می باشد که بسیار شایع هم می باشد. در خودروهای امروزی به دلیل کاهش وزن و کاهش مصرف سوخت ضخامت دیسک را کاهش می دهند و همین امر بعد از مدتی باعث تاب برداشتن دیسک و لرزش فرمان می شود.

جدا کردن چرخ و چرخاندن دیسک متوجه تاب برداشتن آن شوید. در اینگونه موارد اگر شما با هنگام چرخاندن دیسک متوجه صدای منقطع سایش شوید و یا اینکه به راحتی نتواند چرخش ازاد داشته باشد به احتمال زیاد دچار مشکل شده است. در مواردی هم ممکن است با مشاهده سطح دیسک متوجه برآمدگی یا فرورفتگی واضح باشید که در تمام این موارد با تعویض و تعمیر می تواند مشکل را رفع نمود.

در این گونه موارد ممکن است تاب دیسک زیاد نباشد و بتوان با باز کردن آن و ماشینکاری با برداشتن لایه ای نازک از سطح دیسک آن را تعمیر کرد. البته در این گونه موارد ممکن است عمر دیسک کاهش پیدا کند و برای مدت اندکی کار کند چون برداشتن لایه ای از آن در توزیع و دفع یکنواخت گرما تاثیر می گذارد.

اهمیت تعمیر لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز گرفتن

هر مشکلی در خودرو که پیش می آید با رفع به موقع آن از گستردگی مشکل و کاهش هزینه ها تاثیر زیادی دارد. لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز گرفتن هم ممکن است ناشی از شل بودن حتی یک پیچ باشد و در کمتر از چند دقیقه بتوان آن را رفع کرد. رفع عیب می تواند علاوه بر بالا بردن ایمنی خودرو در طول عمر قطعات هم تاثیر مثبتی دارد.

در برخی موارد با شل بودن پیچ های تایر فرمان دچار لرزش می شود که بسیار خطرناک خواهد بود و باید سریعا تعمیر شود.

 شما می توانید تا حدودی تعمیر دیسک تاب بر داشته شده را به تعویق بیندازید اما لرزش های مزمن ممکن است باعث خوردگی سایر اجزای خودرو شود و بر نحوه رانندگی تاثیر بگذارد. در خصوص عیب یابی خودرو و تشخیص و رفع آن داشتن آگاهی و تجربه نقش مهمی دارد.

آگاهی از علایم خرابی و یا عدم کارکرد بهینه قطعات و سیستم مختلف خودرو می تواند تاثیر بالایی در افزایش طول عمر خودرو و تامین ایمنی راننده داشته باشد. اگر قطعات خودرو پس از عمر مفید تعویض شوند قطعا با مشکلات جدی تری مواجه نخواهید شد. تهیه لوازم یدکی و معتبر و مختص هر خودرو دغدغه بیشتر خودروداران است.

شرکت فرورتیش ارائه دهنده با کیفیت ترین لنت ترمز در ایران می باشد و قطعات مربوط به ترمز و لنت ترمز این برند توانایی رقابت با برندهای معتبر جهانی را دارند. این شدکت انواع لنت خودروهای ایرانی و خارجی را با کیفیت بالا تولید و عرضه می کند و همواره در پی کسب اعتماد مشتریان اینترنتی گام بر میدارد.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

سیستم ترمز کیا

سیستم ترمز کیا سیستم ترمز کیا بدون شک از مهمترین و حساس ترین قطعات ماشین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با مدیریت