دلایل تعویض سیستم ترمز خودرو

دلایل تعویض سیستم ترمز خودرو

 

انواع لنت ترمز | فرورتیش : دلایل تعویض سیستم ترمز خودرو،لنت ترمز با دیسک خودرو تماس پیدا می کند و این تماس سبب ایجاد اصطکاک می شود و این عملکرد باعث کاهش سرعت خودرو و توقف آن می شود. تمام شدن و بی توجهی به تعویض این قطعه ممکن است باعث ضربه به صفحه دیسک و خراب شدن آن شود و خسارتی ببشتر به خودرو وارد کند پس به محض مشاهده علائم و نشانه ها بهتر است نسبت به تعویض به موقع اقدام نمایید.

امروزه در بیشتر خانه ها یک یا چند خودرو سواری وجود دارد و بیشتر افراد دیگر برای کارهای شخصی خود ساعت ها در صف انتظار وسایل نقلیه عمومی نیستند. داشتن خودرو نیازمند داشتن دانشی در خصوص عملکرد آن است چون فقط رانندگی و حرکت مهم نیست و اگر شما به موقع سرویس های خودرو را انجام ندهید ممکن است دچار حوادث جبران ناپذیری شوید.

دلایل تعویض سیستم ترمز خودرو که مهمترین و اساسی ترین بخش هر خودرویی است باید کوچکترین ایرادی هم نداشته باشد چون داشتن حتی یک مشکل ریز می تواند به بهای جان استفاده کنندگان از خودرو تمام شود. در سیستم ترمز قطعات زیادی وجود دارد که هر کدام نقش مشخص و خاصی دارند. لنت ترمز که یکی از این بخش ها می باشد به عنوان یک وسیله ی مصرفی در ترمز است که پس از تمام شدن باید تعویض گردد.

سیستم ترمز چیست و چه وظیفه‌ای دارد

همانطور که گفته شد لنت ترمز یک وسیله مصرفی در سیستم ترمز انواع خودروها می باشد که از دو بخش محکم کفشک لنت و لقمه نت تشکیل شده است. پس از اینکه فشار ترمز را فشار دهید لنت به روتور ترمز چسبیده و خودرو از حرکت باز می ایستد. در گذشته از ماده ای به نام آزبست این محصول تولید می شد و غباری که در نتیجه اصطکاک آن ایجاد می شد به شدت برای سلامتی انسان و محیط زیست زیان بار بود.

اما رفته رفته صنایع جایگزین بهتری برای آزبست پیدا کردند و از مواد آلی بدون ضرر در ساخت این محصول کمک گرفتند. این مواد آلی که بیشتر از جنس شیشه، لاستیک و رزین می باشد تولید آلودگی ندارند و برای خودروهای شخصی و معمولی بیشتر استفاده را دارند.
لنت های غیر آزبستی برای ماشین های مسابقه ای و خودروهای سنگین مورد استفاده قرار نمی گیرند. چون به دلیل وزن بالای این خودرو و توقف ناگهانی آن در سرعت های بالا استفاده از این مدل ها پیشنهاد خوبی نخواهد بود.

لقمه‌ سیستم ترمز

بخش اصطکاکی ترمز که تحت عنوان لقمه لنت‌ترمز است به پنج دسته تقسیم بندی می شود.

لنت فلزی

برای تولید این مدل از آهن، مس، فولاد و گرانیت استفاده می شود. اغلب خودروهایی که شما در گوشه و کنار می بینید از این مدل استفاده می کنند چون با وجود عملکرد بالا، هزینه کمی هم دارند. وزن سنگین این محصول بر روی مصرف سوخت تاثیر می گذارد و همین ایراد می تواند مانعی باشد که نتوان در ماشین های مسابقه ای از آن استفاده کرد.

از آنجا که جنس فلزی مانعی است که نتوان بر روی آن ظریف تر کار کرد پس ممکن است سبب خوردگی روتور شود و هر چه طولانی مدت استفاده شوند ممکن است به دیگر بخش های موتور آسیب وارد کنند. اما با این حال زمانی که داغ می شوند عملکرد بهتری دارند.

لنت سرامیکی

از آنجایی که از مدل های فلزی به دلیل وزن بالا نمی توان در ماشین های مسابقه ای استفاده کرد پس لنت های سرامیکی با داشتن وزن سبک بهترین جایگزین هستند. این محصول قیمت بالایی دارد چون مواد اولیه آن شامل الیاف سرامیک، مواد چسبنده و ماده پرکننده است و در برخی موارد از الیاف مس هم در تولید آن استفاده می شود. پراکنده کردن گرما و تولید غبار بسیار کم از مزیت های این محصول است و چیزی که باعث بهبود عملکرد این محصول شده دفع بسیار سریع و خوب گرما می باشد.

لنت زینتری

در ماشین های آفرود و مسابقه ای استفاده از این مدل رایج است و از معایبی که دارند خوردگی بالا و در نتیجه عمر کوتاه است که برای خودروهای معمولی گزینه ی زیاد جالبی نیست.

لنت‌ نیمه متالیک یا نیمه فلزی

نیمه فلزی بودن این لنت ها یعنی به درصد بسیار کمی از فلز استفاده شده است و برای بالا رفتن دوام و اصطکاک آنها حدود ۴۰ درصد از مس استفاده شده است. قیمت مناسب، عمر طولانی، سر و صدای زیاد و قدرت ترمز گیری بالا از ویژگی های بارز این محصول می باشد.

لنت ارگانیک

این محصول به عنوان نرم ترین لنت موجود در بازار است که در تولید آن از هیچ فلزی استفاده نشده است و عمر کوتاه و قیمت پایینی دارند. این محصول سر و صدای بسیار کمی دارد و برای رانندگی در محیط های ترافیکی اصلا مناسب نیست.

زمان تعویض سیستم ترمز خودرو

 

به طور کلی برای دلایل تعویض لنت ترمز خودرو پارامترهای زیادی باید بررسی شوند. بعضی از لنت ها کلا به دلیل ساختاری که دارند عمر کوتاهی دارند و برخی دیگر حتی دو برابر نمونه های معمولی عمر می کنند. معمولا نوع محصول و شیوه ی رانندگی در زمان تعویض بی تاثیر نیست. نشانه هایی وجود دارد که شما با دیدن آن ها می توانید زمان تعویض را تشخیص دهید.

اگر چراغ هشدار ترمز روشن شود به این معنی است که در این سیستم ایرادی وجود دارد و باید حتما مورد بررسی قرار بگیرد.
شنیدن سر و صدا به هنگام ترمز گیری یکی از نشانه های بارز تمام شدن لنت می باشد.

در برخی موارد ممکن است کل خودرو، پدال و یا فرمان خودرو شروع به لرزیدن کند این نشانه ها می تواند ناشی از عیب در سیستم ترمز و تمام شدن لنت ها باشد که باید حتما تعویض شوند.

• کشیده شدن خودرو به یک طرف هنگام ترمز گرفتن

• کاهش پیدا کردن قدرت ترمزگیری

• عملکرد ضعیف سیستم ترمز خودرو

در پایان باید بگوییم که در لنت‌های معمولی بعد از 50 هزار کارکرد بهتر است تعویض انجام شود و یا از سلامت آن اطمینان حاصل شود. تهیه محصول مناسب و با کیفی می تواند این مدت زمان را طولانی کند.

شرکت فرورتیش برای انواع خودروهای ایرانی و خارجی لنت ترمز مناسب و با کیفیت عرضه می کند و شما می توانید برای هر خودروی ایرانی و خارجی که دارید از این مجموعه لنت مناسب را تهیه کنید.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

سیستم ترمز کیا

سیستم ترمز کیا سیستم ترمز کیا بدون شک از مهمترین و حساس ترین قطعات ماشین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با مدیریت