روغن گیربکس چیست و چه کاربردی دارد

روغن گیربکس چیست و چه کاربردی دارد

 

لنت ترمز | فرورتیش : روغن گیربکس چیست،بخش های مختلفی که در گیربکس اتومبیل در حال حرکت هستند باید بتوانند حرکتی روان و بدون گیر و گرفت انجام دهند. روغن گیربکس یک مایع لغزنده می باشد که نقش روان کننده در این قطعه را دارد. این محصول در جعبه دنده های اتوماتیک هم نقش خنک کننده دارد و مانند یک سیال وظیفه انتقال قدرت را از موتور بر عهده دارد.

امروزه بیشتر افرادی که دارای خودرو شخصی هستند پیگیر مواد مصرفی اتومبیل خود هستند و کمتر فردی را می بینید که زمان تعویض روغن ترمز، لنت ترمز، روغن موتور، روغن گیربکس و … خود را نداند ما در اینجا به بررسی روغن گیربکس یا واسکازین و کاربرد های آن می پردازیم.

وجود این سیالات نقش مهمی در نحوه حرکت و امنیت خودرو دارد. اینکه آیا نشانه هایی وجود دارد که بتوان از طریق آن ها به زمان تعویض پی برد و یا اینکه آیا روغن گیربکس در روند کار گیربکس تاثیر دارد یا خیر؟ به طور کلی گیربکس اتومبیل برای عملکرد بهتر نیاز به روغن هیدرولیک دارد و بر اساس کیفیت روغن و شرایط استفاده باید در یک مدت زمان خاصی تعویض گردد.

کارکرد روغن گیربکس چیست

به طور کلی بعد از یک مدت استفاده از خودرو ذرات گرد و غبار وارد این روغن ها می شود و وقتی کارکرد خودرو بالاتر می رود روغن دیگر کارکرد سابق خود را نخواهد داشت. به همین دلیل چک کردن این روغن هم همانند سایر روغن ها در اولویت است. اگر به زمان دقیق تعویض توجه شود قطعا استهلاک خودرو هم کاهش پیدا می کند.

سهل انگاری در تعویض به موقع روغن های مصرفی خودرو باعث صدمات جدی بر خودرو و صرف هزینه های زیاد تعمیرات می شود. مهمترین کاربردهایی که این محصول دارد نقش روان کننده در قطعات گیربکس، خنک کننده در گیربکس های اتوماتیک و انتقال قدرت از موتور می باشد. مهمترین خاصیت این سیال سازگاری بالا با فلزات به کار گرفته شده در ساخت قطعات گیربکس می باشد.

انواع مختلفی از این سیالات در جعبه دنده های مختلف ایفای نقش می کنند. روغن گیربکس تنها در جعبه دنده های اتوماتیک کاربرد دارد و در گیربکس هاس دستی از روغن دنده یا واسکازین استفاده می شود. که مهمترین تفاوت در این دو محصول میزان غلظت و گرانراوی آن می باشد چون جعبه دنده های اتوماتیک و دستی تفاوت هایی از لحاظ عملکرد با هم دارند.

حال شاید این سوال پیش بیایید که می تواند در هر دو خودرو دنده اتوماتیک و دستی واسکازین یا روغن گیربکس ریخت که جواب منفی است. برای جعبه دنده های اتوماتیک فقط باید از روغن گیربکس استفاده نمود اما برای جعبه دنده های دستی هم روغن و هم واسکازین می توان استفاده نمود. در برخی از موارد در دفترچه خودرو نوع روغن مناسب برای خودرو اورده شده است.

کاربرد روغن واسکازین یا روغن دنده

به طور کلی اصلی ترین کاربرد روغن گیربکس روانکاری چرخ دنده ها می باشد. در گیربکس های دستی مشاهده سطح روغن تا حدودی سخت است اما بعضی از تولیدکنندگان برای نمایش سطح روغن میله نشانگر نصب نی کنند. همیشه بهتر است بعد از چک کردن روغن موتور سطح روغن دنده هم چک شود چون این کار چند دغدغه بیشتر زمان نمی برد.

در گیربکس های اتوماتیک چک کردن سطح روغن آسانتر است چون اتومبیل های اتومات میله نشانگر دارند. نکته مهم در خصوص این است که این میله نشانگر گیربکس و کارتر کنار هم قرار دارد و باید توجه داشته باشید که آن ها را اشتباه نگیرید.

نحوه چک کردن روغن در خودروها

نحوه چک کردن در بیشتر خودروهای اتوماتیک با بیرون کشیدن میله نشانگر است. البته باید این کار زمانی انجام شود که موتور روشن و در حال گرم شدن باشد و دنده در حالت پارک باشد.

در دفترچه خودروهای اتوماتیک نحوه چک کردن روغن و سطح استاندارد روغن درج می شود.

عدم تعویض به موقع روغن گیربکس چیست و علائم نشان دهنده زمان تعویض آن کدام است

به طور کلی تمامی رانندگان پس از یک مدت رانندگی و کار با خودرو متوجه علائمی خواهند شد که زمان تعویض روغن گیربکس را نشان می دهد. عدم توجه به این موضوع باعث ضربه به چرخ‌دنده ها و خراب شدن شیرهای برقی می شود.

اگر رنگ روغن دنده مایل به قهوه ای شد نیاز به تعویض دارد چون در اصل رنگ این روغن قرمز است.

علامت دیگر بررسی بو و غلظت روغن است وقتی روغن بوی سوختگی دهد باید نسبت به تعویض اقدام کرد در برخی موارد هم ممکن است روغن قرمز رنگی در زیر خودرو و محل پارک نشت کرده باشد که باید مشکل نشتی رفع و مقدار روغن را به حد استاندارد رساند.

در برخی موارد هم ممکن است که نشانه ای در خودرو دیده شود که نیاز باشد جعبه دنده و گیربکس کلا مورد بررسی قرار بگیرد علائمی چون شنیدن صدای خرد شدن در زیر ماشین، عدم حرکت حین روشن شدن خوورو، مشکل در تعویض دنده، در رفتن دنده از جای خود و … نشانه هایی هستند که باید حتما جعبه دنده بررسی شود.

زمان تعویض روغن گیربکس

روغن گیربکس هم همانند دیگر روغن های پر کاربرد در خودروها بعد از یک مدت کارکرد نیاز به تعویض دارد. اگر گیربکس روان کار کند یعنی تعویض ها به موقع انجام شده و شما توانسته اید زمان دقیق تعویض را به دست بیاورید. البته نوع و مدل روغن هم تاثیر زیادی در زمان تعویض دارد.

بیشتر رانندگان زمانی که بخواهند قطعاتی چون دیسک و صفحه کلاچ را تعویض کنند واسکازین را هم تعویض می کنند.

به طور کلی کلاچ خودرو تا ۸۰ کیلومتر کارکرد دارد و بعد از آن که گیربکس باز می شود روغن دنده هم عوض می شود. البته این مختص جعبه دنده های دستی است در مدل های اتوماتیک تقریبا متفاوت است چون عملکرد گیربکس های تمام اتوماتیک هیدرومکانیکی است نیروی لازم از موتور به چرخ ها با استفاده از فشار روعن و تنظیم فشار آن منتقل می شود.

در خودروهای اتوماتیک با استفاده از فشار جریان روغن در گیربکس توسط شیر‌های الکترونیکی یا شیر برقی، دنده ها تعویض می شوند و تمام عملکردها خودرو و کنترل قسمت های مختلف توسط یک نرم افزار نصب شده بر روی واحد الکترونیکی گیربکس انجام می شود‌. شرکت فرورتیش عرضه کننده انواع قطعات اصل و با کیفیت خودرو می باشد که داشتن بالاترین و برترین کیفیت یکی از افتخارات ارزشمند برند فرورتیش میباشد.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

سیستم ترمز کیا

سیستم ترمز کیا سیستم ترمز کیا بدون شک از مهمترین و حساس ترین قطعات ماشین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تماس با مدیریت