چه عواملی باعث راکد شدن بازار خودرو شده است

عوامل راکد شدن بازار خودرو

امروزه عوامل راکد شدن بازار خودرو دچار فراز و نشیب های زیادی شده است شاید استقبالی که قبلا از انواع خودروهای داخلی و خارجی می شد در حال حاضر این استقبال به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده است و خودرو سازان بازار راکدی را تجربه می کنند. در بازار خرید و فروش خودرو عوامل زیادی بر روند بازار تاثیر مثبت و منفی می گذارند.

در چندین سال اخیر به قدری این بازار راکد و بی ثبات بوده است که بر روی عرضه و تقاضای این کالا تاثیر گذاشته است. در زیر عوانلی را بررسی می کنیم که بر روی راکد شدن بازار خودرو تاثیر گذاشته اند.

قوانین موثر بر راکد شدن بازار خودرو

معمولا قوانینی که در بازارهای خودرو وجود دارد بر راکد شدن بازار خود تاثیر می گذارند. از آنجا که قوانین بازار خودرویی ایران تفاوت های فاحشی با بازارهای جهانی دارد گاها شاهد اتفاقاتی هستیم که به طرز وحشتناکی درآور هستند. با وجود آنکه خودروی داخلی از لحاظ کیفیت در سطح پایینی هستند اما گاها به نوعی قیمت گذاری می شکند که هیچ خودروی با کیفیتی در دنیا این گونه عرضه نمی شود و امکان خرید همین خودروی بی کیفیت هم برای بیشتر افراد وجود ندارد.

قرعه کشی های و ثبت نام ها گاه و بی گاه افراد برای تهیه وسیله نقلیه و انتظار برای تحویل بازار را به طرز وحشتناکی تحت تاثیر قرار می دهد.

قیمت خودرو و تاثیر آن بر روی رکود بازار

اولین عاملی که باعث راکر شدن بازار خودرو در ایران شده است قیمت این کالا می باشد. در گذشته که ثبات قیمتی در این بازار وجود داشت شاهد عرضه و تقاضا مناسب و خوبی بودیم اما در دو سه سال اخیر به قدری بی ثباتی در قیمت انواع ماشین ها وجود داشته که گاها هر هفته تغییرات قطمتی را شاهد هستیم و همین مساله باعث آشفته شدن بازار می شود.

اگر اشباع قیمتی وجود داشته باشد کمتر شاهد تغییرات زود هنگام در قیمت خواهیم بود. مسئولیت افراد در چنین بازارهای عملا نگاه کردن است و نه می توانند خودرو بخرند و نه بفروشند. تنها دلالان و سلاطین بازار از این آشفته بازاری سود می برند.

دلایل رکود بازار خرید و فروش ماشین

در شرایط فعلی اقتصادی که همه بازارها در رکود هستند. بازار خودرو هم دستخوش این رکود اقتصادی شده است. در یکی دو سال اخیر معمولا برای افزایش عرضه و تقاضا و اینکه محرک و مشوقی برای این افزایش صورت بگیر دولت و خودروسازان تدابیری در نظر می گرفتند و تحرکاتی در بازار دیده می شد.

اما رفته رفته عواملی از قبیل افزایش وام خودرو ، لحاظ کردن روش های فروش جدید، اعمال تخفیفات و دادن پکیج ها و بسته های غیر رسمی همه و همه به عنوان محرک برای افزایش تقاضا در نظر گرفته شدند اما با این وجود باز نتوانستند تکانی به راکد ماندن بازار خودرو بدهند و همچنان این اوضاع به قوت خود باقی است.

شاید برای بیشتر مردم این سوال پیش بیاید که چرا با وجود ارائه این پکیج ها و بسته های ارزنده باز هم بازار خرید و فروش راکد است و بازار هیچ رونقی به خود نمی گیرد. ایا واقعا بجز عوامل اقتصادی این بازار تحت تاثیر عوامل دیگری است و آیا بجز اقتصاد بی ثبات تحرکی عظیم تر لازم است تا بازار به حالت عادی بازگردد؟

چه عواملی به ثابت ماندن بازار خودرو دامن می زنند؟

به عقیده کارشناسان مقصر راکد ماندن بازار خودرو خودروسازان، شورای رقابت و سیستم بانکی می باشد. با توجه به روند سه ساله بازار چهار عامل اصلی نظیر «افزایش قیمت خودرو»، «کاهش قدرت خرید مشتریان»، «ورود شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو» و همچنین «ایجاد انتظار ارزانی و ورود خودروهای جدید به بازار»، موهردی هستند که به باعث راکر شدن و تثبیت رکود شدند و همین عوامل هم بودند که باعث شد پکیج ضد رکود هم جوابگو نباشد.

چرا خودروسازان در راکد شدن بازار خودرو مقصرند؟

خودروسازان در این چند سال اخیر با اقداماتی که انجام دادند بر طبل بی ثباتی و راکر ماندن بازار خودرو افزودند یکی از این اقدامات افزایش زود به زود قیمت خودرو و فراری دادن مشتریان بود. در واقع قشر کم درآمد با این اوضاع اقتصادی و گران شدن هر روز خودروهای تولیدی کلا از بازار کناره گیری کردند.

مورد بعد مذاکره خودروسازان ایرانی با خودروسازان خارجی بود و مردم اینگونه برداشت کردند که می توانند وسیله نقلیه خارجی با قیمت مناسب وارد می شود و آن را خریداری می کنند و همین موضوع سبب شد تا برای خرید خودروی داخلی دست نگه دارند.

نقش شورای رقابت و بلاتکلیفی بازار در راکد شدن بازار خودرو

شورای رقابت از زمانی که مسئولیت قیمت گذاری خودرو را بر عهده گرفته است و با وعده های تثبیت قیمت ها و کاهش آن مشتریان را نگه داشت تا خرید وسیله نقلیه خود را به عقب بیندازد در واقع به راکد ماندن بازار بیشتر کمک کرد چون نه تنها به وعده های خود عمل نکرد بلکه در چند دوره قیمت ها را افزایش داد و مشترین رو دست خورده هیچوقت نتوانستند خرید کنند.

عدم تصمیم گیری قاطعانه مسئولان این حوزه باعث بلاتکلیفی بازار شد و مشتریان چون اطلاع خاصی از تصمیم گیری شورای رقابت ندارند پس همچنان ناچارند که منتظر بمانند و ریسک خرید و فروش را تجربه نمی کنند.

سیستم بانکی و نقش آن در رکود بازار خودرو

از آنجا که سیستم بانگی با توجه به سیاست هایش در خصوص سود بانکی، لیزینگ ها را از بازار خود برداشت چون عرضه کردن خودرو با این سودها منفعتی برای شرکت های لیزینگی نداشت و اگر این شرکت ها قصد افزایش سود داشتند هیچ کس حاضر به خرید نمی شد. همچنین در این خصوص بانک برای پرداخت سود بانکی ضعف داشتند و عدم اجرای درست این مصوبه باعث نبود پول و خرید شد.

بازار خودرو و قطعات با این شرایط همچنان به رکود خود ادامه می دهد و ممکن است برای خودروداران هم مشکلاتی از قبیل تهیه قطعات مصرفی خودرو هم پیش بیاید. در این بین شرکت فرورتیش یکی از عرضه کنندگان انواع لنت های خودروهای داخلی و خارجی می باشد که توانسته است در این بازار راکد محصولات اورجینال و با کیفیت را برای خودروداران عرضه نماید.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

سیستم ترمز کیا

سیستم ترمز کیا سیستم ترمز کیا بدون شک از مهمترین و حساس ترین قطعات ماشین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تماس با مدیریت